Záhrada

Ako pestovať dracenu?

rastlina dracenaVedeli ste, že dracena nie je vôbec palma? Táto rastlina totiž v skutočnosti pochádza z čeľade agáve. Dracena do našich izieb a interiérov dorazila z Afriky. Niektoré odrody draceny rastú ako strom, iné zase ako ker. U nás je dracena pestovaná ako izbová rastlina, ktorá môže dorásť až do výšky 150 cm. Prečítajte si článok ako správne pestovať dracenu.

Vhodné odrody dracen na pestovanie

Pestovať v domácich podmienkach môžete hneď niekoľko rôznych druhov draceny, ktoré sa od seba odlišujú veľkosťou, vzhľadom a sfarbením listov.

Pestovanie draceny v domácich podmienkach nie je vôbec náročné, takže sa ho nemusíte vôbec báť.

Umiestnenie draceny

presádzanie dracenyAk chcete, aby sa dracene u vás darilo, umiestnite ju tam, kde na ňu nebude svietiť priame slniečko (mierne slnko znesie akurát v zime).

Ideálne je, keď ju umiestnite do polotieňa. Do tieňa ju však nedávajte, bolo by jej tam chladno.

Vhodná teplota pre dracenu

Dracena je izbová rastlina, a preto jej vyhovuje normálna izbová teplota. Pozor, nedávajte ju tam, kde býva v priebehu dňa chladno (teda pod 15 stupňov Celzia) alebo naopak prílišné teplo (nad 25 stupňov).

Nákup rastliny a presádzanie

Dracenu si domov donesiete v kvetináči a teda nie je potrebné, aby ste ju ihneď presadzovali. Presádzajte ju iba raz za dva roky, vždy na začiatku jari.

ako správne pestovať dracenuPri presádzaní zvoľte o niečo väčší kvetináč (nízky a veľmi široký), do ktorého dajte zmes drnovky a listovky v pomere 2:1, ďalší diel by potom mal tvoriť piesok a nakoniec pridajte odležaný hnoj.

Je dôležité, aby ste pri presádzaní draceny v kvetináči urobili veľkú drenáž, pretože dracena zakoreňuje v hornej vrstve pôdy.

Hnojenie

Dracenu hnojte raz za dva týždne hnojivom pre izbové kvetiny (hnojte od marca do septembra). V zime rastlinu však nehnojte, má kľudové štádium.

Polievanie

Pre túto rastlinu nie je až tak dôležitá zálievka ako vlhkosť vzduchu. Dracena s tuhšími listami síce znesie krátkodobo aj sucho, ale ostatné nie. Rastline najviac svedčí letná vzdušná vlhkosť okolo 85%, a preto ju v letných horúčavách aspoň raz týždenne roste. Roste aj tú dracenu, ktorá je v zime umiestnená v miestnosti s ústredným kúrením.

Pozor na premokrenie, dracena má síce rada vodu a vlhko, ale neznáša premokrenie, aj preto jej pri presádzaní vytvorte poriadnu drenáž. Ak dracenu pestujete pri nízkej teplote, nezalievajte ju toľko. Prečo? Nuž, keď to budete preháňať, vyhnije vám.

Rozmnožovanie

Radi by ste si vypestovali svoju vlastnú dracenu? Nie je to zas tak zložité. Dracena sa rozmnožuje pomocou kmínkových odrezkov (musia byť minimálne 10 cm dlhé). Tie v lete zvisle zapichajte do chudobného substrátu.

Množiť môžete aj s pomocou materskej rastliny. V tom prípade však musíte odrezať vrcholok draceny, ktorý dáte do pohára s vodou a trochou dreveného uhlia. Približne za tri mesiace sa vám potom objavia prvé korene.

V iných oblastiach sveta dracenu pestujú aj zo semien. Dracena však u nás nekvitne, preto nemá semená, a preto ak ju chcete pestovať zo semien, musíte si ich kúpiť v špecializovaných obchodoch s osivom.

Varovanie

Nezabúdajte z draceny oberať staré spodné listy, ktoré prirodzene žltnú a zosychajú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button