Záhrada

Ako pestovať cyklámen?

pestovanie cyklámenuCyklámen bol obľúbeným kvetom našich babičiek. Ale nájdeme ho v obchodoch aj dnes, a to hlavne v predvianočnom období. Dnes je bohužiaľ vnímaný ako krátkodobá rastlina – po odkvitnutí sa jednoducho vyhodí. Ale ak máte doma chladnejšiu miestnosť, môžete ho bez problémov pestovať celý rad rokov. Ako pestovať cyklámen?

Čo budete potrebovať na pestovanie cyklámenu

  • cyklámen

Trochu botaniky

Pôvodný druh cyklámenu Cyclamen persicum na trhu nenájdete. Ako už názov napovedá, jej pôvodnou domovinou sú hory Stredomoria a malej Ázie.

Pôvodný druh bol veľmi malého vzrastu. Dnešní kríženci sú zhruba 2x väčší a od svojej pôvodnej predlohy sa líšia nielen veľkosťou, ale aj farbou kvetov a niekedy aj vôňou. Zohnať sa dajú i tzv. miniatúrne cyklámeny.

Slnko a teplota

ružový cyklámenCyklámeny milujú svetlé stanovištia, na ktoré v žiadnu dennú hodinu nedopadá priame slnko.

Vyhovuje im aj svetlejší polotieň. Dôležitá je tiež primeraná teplota. Cyklámenu sa najlepšie darí pri 12-15 ° C.

Minimum pre pestovanie je 10 ° C, maximum 18 ° C. Pri nepriaznivej teplote rastlina trpí a nekvitne.

Zálievka a hnojenie

Cyklámen potrebuje výdatnú zálievku a to aj pri nižších teplotách. Zalievame odstátou vodou do podmisky. Nikdy nie priamo na hľuzu – hrozí hnitie pukov a listov.

Vodu, ktorá zostane v miske hodinu po zaliatí vylejeme. Listy je vhodné dvakrát do týždňa pokropiť vodou z rozprašovača, alebo kvetináč postaviť na misku s vlhkými kamienkami.

Cyklámeny hnojíme v období rastu a kvitnutia. Pri tvorbe nových listov hnojíme 1x za 14 dní, pri kvitnutí potom 1x za týždeň. Používam hnojivo pre kvitnúce izbové rastliny v doporučenej koncentrácii.

Substrát a presádzanie

K pestovaniu cyklámenu používame jednotnú zeminu alebo substrát s prídavkom rašeliny. Cyklámen presádzame vždy po nasadení nových listov do o niečo väčšieho kvetináča.

Čo s cyklámenom po odkvitnutí

Cyklámen ponecháme na svetlom mieste a znížime zálievku. Akonáhle začnú listy žltnúť a opadávať, zakopeme kvetináč vonku na tienistom mieste.

Stále striedmo zalievame. Po nasadení nových listov môžeme cyklámen odniesť späť do miestnosti, alebo ho ponechať vonku celé leto a upratať ho až pred príchodom prízemných mrazíkov.

Keď cyklámenu žltnú listy

Častý problém izbovo pestovaných cyklámenov. Príčinou je zvyčajne vysoká teplota, nízka zálievka, nedostatočná vlhkosť vzduchu alebo slnečný úpal.

Niekedy sa môže stať, že listy cyklámenu sú malé a zakrpatievajú. Príčinou je roztoč a jedinou obranou je okamžité odstránenie napadnutých častí. Postreky nie sú príliš účinné.

Množenie cyklámenu

tri cyklámenyCyklámen môžeme množiť celkom ľahko rozdelením hľuzy. Obe časti necháme cez noc zaschnúť a potom presadíme do samostatného črepníka. Hľuzy delíme v období pokoja.

Ďalšou možnosťou je výsev semien, ktoré vzniknú z kvetov, ak ich po odkvitnutí neodstránime. Semená vysejeme na bežný substrát a necháme v tme klíčiť. Zalievame mierne, pomocou rozprašovača. Teplota by sa mala pohybovať medzi 18-20 ° C.

Tip ako pestovať cyklamén

V obchode môžete kúpiť niekoľko rôznofarebne kvitnúcich cyklámenov a zosadiť ich do pôvabného aranžmá.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button