Zdravie a krásaAko liečiť

Ako ošetriť pokožku po poštípaní hmyzom?

poštípanie od hmyzuSpolu s letom a dovolenkou nám hrozí oveľa väčšie riziko pohryznutia alebo poštípania hmyzom. Najčastejšie za nepríjemným zážitkom stoja komáre, osy, včely, ovady, čmeliaky, sršne, ale tiež napríklad aj blchy. Prečítajte si návod ako ošetriť pokožku po poštípaní hmyzom.

Najdôležitejším krokom ošetrenia pokožky je prevencia, kedy si do bytu kúpime siete proti hmyzu, do zástrčiek použijeme repelenty, očkujeme sa a do prírody vyrážame vhodne oblečený a ošetrený sprejom a krémami s repelentným účinkom.

Štípance sú koľkokrát nepríjemné, bolestivé, svrbivé a sú častou lokalitou infekčných zápalov. Čo by sme mali vedieť a ako ošetriť pokožku po takomto poštípaní?

Čo vám treba ak chcete ošetriť pokožku po poštípaní hmyzom:

  • ak ste alergici, tak svoje lieky
  • Fenistil gél
  • antihistaminiká
  • doplnky stravy
  • bylinky
  • esenciálne oleje

Poštípanie od komára

Poštípanie komárom je často nepríjemné a koľkokrát môže byť sprevádzané lokálnym opuchom a značným svrbením.

Čím skôr poštípanie ošetríte, tým lepšie. Miesto je vhodné umyť, vydezinfikovať alebo aspoň utrieť zvlhčeným obrúskom, aby nedošlo k prieniku infekcie.

Následne miesto ošetrite Fenistil gélom, ktorý chladí, pôsobí proti opuchom a obsahuje aj antihistamminiká.

Čim potierať pokožku po poštípaní hmyzom

ošetrenie pokožky po poštípaní hmyzomOkrem Fenistilu  je veľmi dobré štípanec potierať kvalitným, stopercentným levanduľovým olejom (ak nie ste alergický) alebo aj tea tree olejom.

Potierajte podľa potreby až do vymiznutia ťažkostí. Stačí obyčajná kvapka.

Tea tree olej je zároveň aj skvelým prírodným antiperspirantom. Pozor len na prílišné užívanie, aby ste si pokožku nepodráždili.

Štípance môžete tiež ošetriť aj stopercentným extraktom z grepových jadierok, ktorý je bežne dostupný ako v lekárni, tak aj v zdravej výžive. Okrem iného tiež pôsobí ako anti repelent.

Včelie, osie, sršnie bodnutie

Ak vás už niečo pichne alebo uhryzne, je v prvom rade dôležité nepanikáriť. Ďalej je potrebné konať hlavne rýchlo.

Čo sa týka včelieho žihadla, je najdôležitejšie žihadlo z rany čo najrýchlejšie dostať a je celkom jedno akým spôsobom. Nebezpečné je, ak ste boli pichnutý do krčnej oblasti, srdca a hlavy.

Ak áno, neváhajte a okamžite vyhľadajte zdravotnú pomoc, môže ísť o minúty!

Alergia na poštípanie od hmyzu

ako ošetriť dieťa po poštípaní od hmyzuAk ste alergici, nikdy by ste svoj domov nemali opúšťať bez liekov, ktoré máte pre tieto prípady. A inak?

Po dezinfekcií a vytiahnutí žihadlá miesto ošetrite čo najrýchlejšie Fenistilom, ktorým môžete miesto ošetriť celkom dvakrátštyrikrát denne.

Medzitým si ďalej môžete pomôcť rovnakými prostriedkami, aké sme spomenuli vyššie u poštípania komármi. Pozitívny účinok má aj tinktúra z dubovej kôry. Levanduľový olej smiete nanášať čo štvrť hodinu, rovnako ako tinktúru z dubovej kôry.

Potravinové doplnky po poštípaní hmyzom

Podporným prostriedkom pre celý organizmus sú potravinové doplnky, a to hlavne vitamín C, ďalej wobenzym, či inak tiež známy bromelín (enzým z ananásu), kvercetín (antioxidant).

Dôležité je, aby ste si miesto nerozškrabali, a to z dôvodu nebezpečenstva infekcie.

Napriek tomu sa stane, že aj napriek všetkým opatreniam a ošetrenie dôjde k tomu, že namiesto zatvrdnutia, sa poštípané miesto zapáli a vznikne veľké bolestivé ložisko. To preto, že hmyz bol infikovaný a pri uhryznutí alebo bodnutí infikoval aj vás.

Najčastejšou prenesenou infekciou býva streptokoková infekcia. V prípade vytvorenia takéhoto ložiska okamžite navštívte lekára, pretože toto už nie je na domáce ošetrenie.

Zvýšenou starostlivosťou dbajte aj na pohryznutie komárom a kliešťom, pretože práve tento hmyz stojí v posledných rokoch za čím ďalej väčším strašiakom – boreliózou. Prejavy sa môžu vyskytnúť aj po správnom ošetrení uštipnutia, a to až po nejakej dobe.

Ďalšie prípravky z lekárne na ošetrenie po poštípaní hmyzom

V lekárni môžete nájsť aj viacero ďalších prípravkov, ktoré majú znížiť bolesť, opuch a svrbenie. Ide napríklad o lieky s výťažkom z pieporu.

Preventívne si môžete po porade s homeopatom alebo lekárnikom zaobstarať aj homeopatiká, ktoré miernia následky, či alergickú reakciu po uštipnutí. Spomenieme napríklad aj homeopatické maste Halicar alebo Belladonna, Cantharis, Staphysagria, Ledum Palustre a tak ďalej.

Pred zakúpením sa poraďte s odborníkmi, pretože je potrebné mať určitú silu homeopatík, a tiež každé je určené na poštípanie iným hmyzom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button