Ako liečiť

Ako odstrániť zadretú triesku?

ako si vybrať zadretú triesku v rukeZadretú triesku poznáme asi každý snáď už z detstva. Vybaví sa nám ten nepríjemný až stresujúci pocit, keď sa nám rodičia pokúšali s ihlou v ruke vyloviť triesku z kože, kedy ostrá špička ihly bola oveľa horšia, než samotná trieska v ruke. Bohužiaľ nikto zatiaľ nevymyslel nič lepšie a sterilizovaná ihla alebo pinzeta sa k odstráneniu triesky používa dodnes. Napriek tomu si môžeme s pomocou našich trikov vyskúšať, či metóda vyslobodenia triesky bude menej bolestivá.

Čo je potrebné ak chcete odstrániť zadretú triesku:

  • dezinfekcia
  • voda, mydlo
  • náplasť
  • sóda bikarbóna
  • ihla
  • lepiaca páska
  • kocka ľadu

V čom je pri zadretej trieske problém?

Pod kožu sa môže zapichnúť čokoľvek ostré. Kúsok skla, kovu, trieska z dreva. To všetko môže spôsobiť veľkú bolesť, najmä, ak ide o viac citlivé miesto, napríklad pod nechtom.

Keď tieto cudzie predmety, aj keď malé, neodstránime, okrem stále trvajúcich bolesti hrozí ešte riziko infekcie.

Nechajte triesku napučať

Zadretú drevenú triesku môžeme z kože vypučiť, pokiaľ ju necháme napučať. Miesto, kde je trieska zapichnutá nechajte na 15 minút ponorené v horúcej vode, do ktorej pridáte 1 polievkovú lyžicu sódy bikarbóny.

To opakujte dvakrát denne. Malé triesky väčšinou pri napučaní vylezú samé, ak je trieska väčšia, môže aspoň vystúpiť, aby ju bolo možné zachytiť pinzetou a vytiahnuť.

Náplasť na bradavice a na kurie oká

Náplasť na kurie oká kúpite v lekárni. Skúste kúsok odstrihnúť a pritisnúť ju na miesto s trieskou.

Náplasť asi za 15 hodín vždy vymeňte. Okolitú kožu chráňte vazelínou, ale ak pocítite bolesť, najmä na končekoch prstov, s metódou prestaňte.

Trieska môže vyjsť von alebo sa dostať blízko k povrchu, aby ste ju mohli uchopiť pinzetou.

Zadretú triesku môže vybrať aj lepiaca páska

zadretá trieska v prstePokiaľ z kože vyčnieva aspoň malá časť triesky, skúste ju vyloviť ešte pred použitím ihly alebo pinzety.

Lepiacu pásku položte cez triesku a jemne pritlačte, aby sa trieska na ňu chytila. Odtrhnite pásku, možno so sebou vezme aj triesku.

Táto metóda je obzvlášť účinná, ak máte väčšie množstvo malých triesok, ktoré nie sú uviaznuté príliš hlboko.

Toto bez ihly nepôjde…

Najprv na desať sekúnd priložte kocku ľadu na miesto, kde sa trieska zadrela. Miesto tým znecitlivie a odstránenie triesky nebolí. Ihlu sterilizujeme pomocou liehu alebo plameňa. Potom pomocou špičky jemne zdvihnite a pridržte kúsok kože prekrývajúcej triesku. Tú potom vytiahnite pomocou pinzety. Uistite sa, že ste vytiahli celú triesku.

Ak v koži zostal nejaký kúsok, musíte operáciu zopakovať. Po úspešnom ukončení miesto vydezinfikujte a prekryte náplasťou.

Čo dokáže „špek“

Osvedčené triky starých čias stále fungujú. Pokiaľ si kuchár zarazil triesku do ruky, použil na to slaninu.

Okolie kože v oblasti zadretej triesky je potrebné zjemniť olejom, tukom alebo slaninou a trieska ľahšie vykĺzne. Skúste napríklad hrudku roztlačeného banánu alebo zmäknutého mydla, sódy bikarbóny rozmačkanej na kašičku, prekryte náplasťou a nechajte cez noc pôsobiť.

Triesku tak vytiahnete bezbolestne.

Ak na zadretú triesku nepomohlo nič, ostáva nám už len lekár

So zadretou trieskou si väčšinou poradíme sami. Jedine, ak by bola zadretá veľmi hlboko, pod nechtom alebo v tvári, budete sa musieť zveriť do starostlivosti lekára.

Navštívte ho tiež v prípade, že sa miesto podoberie. K typickým príznakom infekcie patrí bolesť, opuch, začervenanie, alebo výtok hnisu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button