Návody

Ako neuviaznuť v bahne alebo pohyblivom piesku?

uviaznutý v bahnePokiaľ uviaznete v pohyblivom piesku alebo v bažine či v močiari, je to veľmi nebezpečná situácia, ktorá vás môže stáť aj život. Ak chcete prežiť, nestrácajte hlavu a dodržujte nasledujúce pravidlá. Návod ako neuviaznuť v bahne alebo pohyblivom piesku.

Čo robiť aby ste neuviazli v bahne a pohyblivom piesku

Rozloženie váhy

ako neuviaznuť v bahne alebo pohyblivom pieskuV okamihu keď si uvedomíte, že nie je cesty späť z pohyblivého piesku, opatrne si ľahnite chrbtom k piesku alebo bahnu. Čo najviac roztiahnite paže aby sa rovnomerne rozložila váha tela.

V tejto polohe zostanete na hladine. Ak máte na sebe pláštenku, nedávajte si ju dole – môže vám pomáhať pri nadnášaní. Pokiaľ máte vychádzkovú palicu, tak ju dajte pod seba.

Ak nie ste sami, tak ležte v kľude a čakajte kým vám váš spoločník hodí lano. Zachyťte sa lana alebo konára a pomaly sa vyťahujte von – kúsok po kúsku – pevnými, kľudnými a premyslenými pohybmi.

Treba zachovať kľud a rozvahu

pohyblivý piesokPokiaľ ste sami, zostaňte ležať na chrbte a cieľavedomo, ale veľmi pomaly skúste vytiahnuť nohy z močiara. Prudké trhavé pohyby by pod povrchom vytvorili vzduchoprázdné kapsy a vákuum by vás vťahovalo hlbšie do močiara.

Keď sa vám podarí uvoľniť si nohy, použite paže ako pádla a posúvajte sa – s kľudom ale veľmi pomaly – smerom k pevnine.

Využívajte konáre, trávu ako oporu, môže vám pomôcť pritiahnuť sa k pevnine. Neponáhľajte sa a doprajte si aj odpočinok. Nevadí ak sa za hodinu posuniete len o jeden meter.

Tipy ako neuviaznuť v bahne a piesku

Nebezpečné miesta – často je ich ťažké vidieť, že pred vami je bažina alebo nebezpečný pohyblivý piesok. Dávajte si pozor na čierne pruhy krajiny bez vegetácie a otvorené priestory zarastené jasným zeleným machom.

Ak musíte ísť bažinami, pokúste sa držať na najvyšších miestach – kde rastú kríky a stromy. Kedykoľvek je to možné, vylezte na trávy alebo vresy, pretože tieto rastliny zvyčajne rastú na pevnejšej pôde.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button