Deti

Ako naučiť dieťa hovoriť?

ako naučiť dieťa hovoriťVaše bábätko už nie je tak malé a všetci jeho rovesníci už začínajú s prvými slovíčkami, len to vaše stále nič? Skúšate, všetko možné, aby ste už konečne počuli „mama“? Nevešajte hlavu, pri správnom vedení začne hovoriť aj vaše dieťa, ak je inak po zdravotnej stránke v poriadku, čoskoro hovoriť. Ako teda podporiť malé dieťa, aby sa naučilo hovoriť?

Vývoj reči

Rozprávanie je pre nás úplne prirodzené, ale malé dieťa sa ho musí naučiť. S tým ako rastie, začína chápať, že slová slúžia ako prostriedok komunikácie medzi ľuďmi, a postupne začne hovoriť, aby tiež mohlo vyjadrovať svoje potreby a pocity.

Najprv sa jedná len o jednoduché slabiky, potom jednotlivé slovíčka, krátke spojenie slov, až sa naučí hovoriť úplne zrozumiteľne a vo vetách.

Všeobecne možno povedať, že reč prechádza týmto vývojom:

  • prvé slova dieťaťaokolo prvého roku dieťa začína opakovať krátke slová ako je „mama“, „otec“, „baba“, „ham“ – v tomto veku vie povedať asi 10 slov, ale základným slovám rozumie
  • okolo druhého roka už spája slová do krátkych viet
  • okolo tretieho roku vie zložiť vetu a má vytvorený základný slovník

Každé dieťa je ale jedinečné, takže ak v prvom roku ešte vôbec nehovorí, všetko sa môže počas pár dní až mesiacov zmeniť a za krátko už dieťatko môže štebotať ako o preteky.

Prečo dieťa nehovorí?

Môže sa stať, že vaše dieťa po prvom roku života hovoriť nechce, nech robíte čo robíte. Ak je v poriadku po fyzickej aj psychickej stránke, nie je dôvod sa znepokojovať. Väčšina detí sa po druhom roku rozhovorí.

Svoj vplyv má aj genetika. Ak otecko začal tiež hovoriť neskôr, môže sa stať, že aj jeho syn začne hovoriť o niečo neskôr než ostatné deti.

Dieťa tiež musí mať dostatočný stimul zo svojho okolia. Ak s ním rodičia skoro nehovoria, nemá sa rozprávanie kde naučiť.

Schopnosť naučiť sa hovoriť ovplyvňuje samozrejme aj celkový psychomotorický vývoj dieťaťa a niektoré zdravotné postihnutia. Deti ktoré nepočujú alebo počujú len veľmi zle, nemajú možnosť reč odpočúvať, preto nehovoria. Ak má dieťa oneskorený psychický vývoj, alebo má nejakú vrodenú vadu, môže mať s rozprávaním problémy. Rovnako tak deti s vadou zraku.

Ako podporiť dieťa, aby hovorilo?

Ak je vaše dieťa po zdravotnej stránke v poriadku a mlčí ako ryba, môžete ho v hovorení podporiť.

Hovorte s ním

Najdôležitejšie je s dieťaťom komunikovať. Snažte sa s ním často rozprávať, aj keď vám neodpovedá. Popisujte čo robíte a čo vidíte okolo seba. Keď idete na prechádzku, popisujte čo po ceste vidíte, čo sa okolo deje.

Prezerajte si s dieťaťom obrázkové knižky, popisujte mu obrázky a spoločne si čítajte. Môžete si spolu pri hre spievať alebo si hovoriť básničky.

Je dôležité, aby ste na dieťa hovorili jasne, čisto, nie príliš rýchlo. Nešušlite a nekomoľte slová, ale tiež ho neopravujte, keď povie niečo zle. Keď s dieťaťom hovoríte, snažte sa nadviazať očný kontakt. Doprajte ale svojmu dieťaťu tiež chvíľu pokoja a odpočinku.

Chváľte ho

ako naučiť hovoriť dieťaAko náhle sa dieťa začne snažiť napodobňovať jednotlivé slová alebo už ich vie a začína ich skladať k sebe, chváľte ho a povzbudzujte. Uvidíte, že bude mať radosť z vášho nadšenia.

Často sa spolu hrajte

S dieťatkom sa musíte často hrať a rozvíjať všetky jeho schopnosti a musi sa aj dobre cítiť.

To môžete dosiahnuť tak že mu pekne zariadite izbu ale hlavne že sa mu venujete a prejavujete vášmu dieťatku lásku.

Hlavne dieťa hovoriť nenúťte

Nikdy svoje dieťa k rozprávaniu nenúťte. Je potrebné ho nenásilne viesť, pretože neustále prehováranie a nátlak, aby niečo povedalo, sa vám môže pekne vypomstiť.

Dieťa sa môže zaseknúť a bude naschvál mlčať.

Kedy sa obrátiť na odborníkov ak dieťa nerozpráva?

Ak aj napriek tomu vaše dieťa ani okolo tretieho roku nehovorí alebo sa vám čokoľvek nezdá, konzultujte stav s vašim detským lekárom. Ten vás v prípade potreby pošle k ďalším odborníkom na vyšetrenie.

Väčšinou je potrebné odborné posúdenie od foniatra, neurológa, prípadne psychológa alebo logopéda. Tí pomôžu odhaliť ten pravý dôvod, prečo dieťa nehovorí a navrhnú najlepší postup riešenia.

Podobné články

4 Comments

  1. Dobry den,
    Chcela by som sa spytat,kto tento clanok pisal? Nie je podpisany a to je skoda 🙁

    Je vsak napisany velmi pekne aj spravne. Ja pracujem ako logopedicka a clanok sa mi paci. Iba na konci odporucanie „kedy k odbornikovi“ by som pozmenila. Cakat s nehovoriacim dietatom do tretieho roka je podla mna zbytocne dlho. Za tu dobu by sa maminka na logopedii mohla naucit vela efektivnych strategii ako pomoct rozvinut rec svojho dieta. Ak by malo dieta napr neidentik

  2. (pokracovanie)
    Ak by malo dieta napr. predtym neidentifikovanu stratu sluchu, naco ho este rok nechat cakat nedoslychave…? Navstevou odbornika v podstate nic nepokazite. Moze sa Vam iba potvrdit negativny vysledok, co je dobra sprava.

    Za riziko nespravneho vyvinu reci teda povazujme:
    Ak dieta v 2. rokoch nehovori aspon 50 slov alebo nema niekolko 2-slovnych kombinacii (mama ham, mama daj, daj tam, maco pá-pá a i.)

    To je take jednoduche kriterium v skratke 🙂

    Ostatne rady, ktore boli v clanku spominane su vsak velmi dobre, tak ich urcite odporucam skusit! 🙂 Prajem vela zdaru pri nacviku.

    Mgr. Jana Juhasova, logopedicka 🙂

  3. Som staršia generácia a pozastavujem sa nad tým tabuľkovanim dieťaťa. To pozorovanie, to porovnávanie, tie múdre komenty na internete. Niekedy internet nebol, vôbec sme deti nesledovali, nikto ich neškatulkoval podľa tabuliek a myslím si, že boli deti zdravšie po fyzickej aj psychickej stránke. Príklad toho, môj vnúčik vôbec dobre nerozprával. Mal problémy so sykavkami. V škôlke ho učiteľky neobsadzovali do scénok pri vystupovaní pred rodičmi. Logopedička nás prenasledovala na každom kroku. Hovorila,že ho nevezmú do školy.Bol na zápise. Učiteľky žasli nad jeho vedomosťami. Nastúpil do školy a triedna bola taká super,že chlapec sa naučil čisto rozprávať do mesiaca. Je teraz tretiak. Jeden z najlepších žiakov. Vedomosti predbiehajú jeho rokom. Je sebavedomí človiečik a možno len vďaka tomu, že sme ho neškatulkovali. Vyvíjal sa prirodzene. Veľmi záleží na ľudoch, ktorými je obklopený. Doslova hlùpe učiteľky v škôlke, múdra a inteligentná pani učiteľka v prvej triede a dcéra, ktorá nedávala na logopedičku. Druhý príklad. Moja vnučka , staršia dcéra zašla s ňou k logopedičke. Tá ju tam krútila na stoličke, nútila miešať lyžičku v prázdnej mištičke, piť z prázdneho pohára. Vnučka si vie pomiešať jedlo v miske, vie sa napiť z plného pohára. Myslíme si v rodine , že je možno príliš inteligentná nato,aby robila nezmyselné veci. To je môj osobný názor na súčasné dianie pri výchove detí. A každý nech si urobí po svojom.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button