Ako si vybraťKuchyňa

Ako nakupovať párky?

Ako nakupovať párkyPojem párok používame, ak hovoríme o požívatine, druh údeniny z jemne mletého mäsa s kúskami do 2 mm, a to z bravčového, hydinového, teľacieho alebo hovädzieho. Párky sú ochutené jemným korením, soľou, čiernym korením a tiež korením podľa regionálnych zvyklostí. Do zmesi sa často pridáva múka. Hrúbka párkov v črievku je okolo 1 cm, ale sú aj výnimky oboma smermi. To isté platí aj o dĺžke, ktorá kolíše väčšinou medzi 10 až 20 centimetrami. Ich nakupovanie ako také by sa malo uskutočniť vo dvojiciach, preto sa im slovensky hovorí párok. Avšak to sa často porušuje ako pri výrobe, tak pri podávaní.

Kvalita sa značne zhoršila po roku 1990, kedy sa zrušili štátne a odborové normy na potraviny, a na trhu sa objavili párky s obsahom náhradiek, ako sú hydinový separát, škrob, rastlinné bielkoviny, sója, múka a pod., alebo majú vysoký obsah vody, zahusťovadiel, farbív a dochucovadiel.

Ako nakupovať tie „správne“ párky?

Párky si vyberáme podľa ceny, vzhľadu alebo deklarovaných vlastností a obsahu. Niekedy možno v lepších prevádzkach dostať kúsok na ochutnanie. Samozrejme asi bude najlepšie mať osvedčenú predajňu a už známy druh párkov.párky s horčicou

Párok by nemal byť sivastý, miestami akoby skôrnatený (suché tmavohnedé miesta), určité zmenšovanie asi nie je na škodu, znamená len stratu vody, ktorú párku dodáme pri varení.

Neprípustná je iná farba ako od svetlo hnedej po ružovo hnedú (podľa druhov párkov), pozor si dajte najmä niekde v „zastrčených“ pouličných stánkoch, hlavne pri zlom osvetlení na to, že zelenkasté párky sú k jedlu nevhodné.

Párky kupujeme na kusy, resp. na páry. Nikde nám kus párku neodkroja, ak by sme chceli viac alebo menej na váhu.

Hlavnými druhmi párkov sú:

  • Liberecké – prepodávanie párkovdáva sa na kusy, nie páry, zmes bravčových a hovädzích mies
  • Jemné – najznámejší druh, ale je mnoho variantov, napr. diétne, so syrom a pod.
  • Frankfurtské – najstarší druh párkov, mal by byť zo zmesi rôznych mies
  • Viedenské – vyvinuli sa z frankfurtských párkov, pôvodne bravčové mäso v ovčom črievku
  • Kuracie – väčšinou z kuracieho mäsa, ale je veľký obsahový rozdiel u výrobcov
  • Debrecínske – hrubšia zmes bravčového a hovädzieho mäsa, výrazné korenie
  • Spišské – zmes bravčového a hovädzieho mäsa, z korenín, hlavne paprikové korenie

Servírovanie párkov

Párky treba citlivo ohrievať, nie rýchlo, nie dlho, aby nepraskali. Podávajú sa s horčicou, kečupom, ku kašiam (zemiaková, strukoviny). Párky sa stali neoddeliteľnou súčasťou našej kuchyne a vo väčšine domácností hlavne súčasťou raňajok, takže budúcnosť majú zaistenú.

Záleží skutočne len na výrobkoch, aby ich chuťovo nekazili, a na nás, či ich budeme kupovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button