Návody

Ako na správne čistenie nábytku?

návod na čistenie nábytkuČistenie čalúneného nábytku má svoje úskalia – nábytok nesmiete premočiť. Čistenie nábytku z pevných materiálov, ako je napr. drevený nábytok, prútený nábytok alebo nábytok z plastu, je zvyčajne o niečo ľahšie vďaka už bežne dostupným špeciálnym prípravkom. Najväčšie problémy pri čistení nábytku ale robí koža. Pár praktických tipov môže prísť vhod aj vám.

Praktické návody ako na čistenie nábytku

Čalúnený nábytok

čistenie dreveného nábytkuČalúnený nábytok sa čistí podobne ako koberce, teda najlepšie modernými prístrojmi, ktoré sú buď špecializované, napr. na čistenie extrakčnou metódou, alebo za pomoci prídavných zariadení vysávačov. Pracujeme s návodom na jednotlivých zariadeniach.

Len upozorníme, že keď očista prebieha s použitím vody, nečistite sedacie súpravy tesne pred príchodom návštevy, pretože by sedačka nestihla riadne vyschnúť.

Nábytok z poťahových látok

Poťahové látky sa ošetrujú len to určenými prípravkami. Škvrny odsávajte čistou handričkou, nečistite kefami s drsným povrchom, ale jemnou a savou špongiou.

Prach odstraňujte jemnou kefou alebo vysávačom. Pri väčšom znečistení nábytku s poťahom z textilu sa používa suchá pena alebo čistič na čalúnenie. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť počítač od prachu.

Väčšie znečistenie nábytku

Pri silnejšom znečistení nábytku sa odporúča používať väčšie množstvo saponátu, ale nie koncentrovaného. Opäť sa neodporúča používať väčší tlaku. V druhom kroku sa plocha čistí handričkou s čistou vodou a následne sa vysuší suchou handričkou.

Prípravkov na čistenie nábytku sa v našich obchodoch vyskytuje veľa. Vždy si prečítajte pozorne návod a ak s ním nemáte skúsenosti, na malej ploche v menej viditeľnom mieste si čistidlo vyskúšajte.

Biely a svetlý nábytok

Veľký pozor na čistenie bieleho alebo svetlého nábytku. Nesmiete použiť prípravky obsahujúce olej. Tieto čistidlá sa neodporúčajú použiť ani na nábytok s matným lakom, pretože by sa mohol vyleštiť.

Použitie prostriedkov obsahujúcich nejaké abrazíva, teda brúsne a leštiace pasty, prášky a iné látky schopné poškrabať plochu nábytku, je úplne vylúčené.

Voskovaný nábytok

čistenie kuchyneU voskovaného nábytku si uvedomte, že plochy nie sú odolné proti vode, pare a ani iným tekutinám.

Čistenie nábytku sa vykonáva suchou bavlnenou handričkou. O použití koncentrovaných alebo abrazívnych čistiacich prostriedkov platí zákaz ešte dôraznejšie. Prečítajte si aj článok ako odstrániť vosk.

Olejovaný nábytok

Povrch olejovaného nábytku možno čistiť handričkou jemne zvlhčenou veľmi slabou mydlovou vodou. Opäť zákaz koncentrovaných alebo abrazívnych čistiacich prostriedkov. Prečítajte si aj ako vyčistiť olej.

Kovové a plastové časti

Všetky kovové a plastové diely je možné čistiť len vodou so saponátmi, k oživeniu plastov možno použiť aj renovačné spreje, určené pre prístrojové dosky interiérov automobilov

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button