Deti

Ako na koliky u dojčiat?

kolikaNarodením dieťaťa začína nová kapitola života celej rodiny. Je to doba radosti, šťastia, ale niekedy aj plaču a starostí. Vaše bábätko plače a plače, a to aj napriek tomu, že je nakŕmené, prebalené a malo by byť spokojné. Ale nie je. Dôvodom môže byť dojčenská kolika. Čo môžeme pre spokojné bruško svojho bábätka urobiť? Ako na koliky u dojčiat?

Jedná sa naozaj o koliku?

Dojčenskú koliku spoznáte ľahko. Prejavuje sa ako stav nepokoja a neztíšitelného plaču. Dieťa napína bruško, priťahuje si nožičky k telu a je červené v tvári. Kolika vzniká náhle a väčšinou dôjde k úľave po odchode črevných plynov.

Záchvat môže trvať tri hodiny aj dlhšie a môže sa vyskytovať v rovnakú dennú či nočnú dobu.

Postihuje deti od narodenia až do 6. mesiaca veku dieťaťa, väčšinou ale po treťom mesiaci ustanú. Bolesťami bruška trpia ako chlapci, tak aj dievčatká.

Príčiny koliky?

koliky a dojčatáMôže za to nezrelý tráviaci systém dieťaťa! Spôsobuje zvýšenú plynatosť a tým aj zvieravé bolesti.

Zlá technika dojčenia a nedostatočné odgrgnutie po kŕmení.

Veľké množstvo napolykaného vzduchu nielen počas dojčenia, ale aj počas plaču.

Nezrelosť štruktúr medzi žalúdkom a pažerákom, kedy dochádza k návratu potravy buď do pažeráka, alebo až do úst. Dieťa často zvracia a grcká.

Tiež nervozita v rodine, nezhody a hádky môžu ovplyvniť pohodu dieťaťa a to potom trpí častejšie kolikami.

Príliš nadúvajúca strava matky.

Niekedy môže byť na príčine aj alergia na bielkovinu kravského mlieka. Bielkovina spôsobuje dieťaťu silné koliky. Takéto dieťa ale ani nepriberá na váhe, je nepokojné väčšinu dňa a môže sa objaviť aj krv v stolici.

Možno kolikám predísť?

Môžete sa o to aspoň pokúsiť. Ak dojčíte, jedzte vyváženú a pestrú stravu, ale pokiaľ možno vyhnite sa potravinám, ktoré vás nafukujú.

Niektoré matky môžu jesť počas dojčenia úplne všetko, iným stačí koľkokrát len ​​pohľad na čerstvý rožok a večer sa ich dieťa mučí v kŕčoch. Je na vás, aby ste vypozorovali, čo vášmu dieťaťu vadí a čo nie. Ak máte rada bylinkové čaje, pite niekoľkokrát denne feniklový či dojčiaci čaj.

Pokoj v rodine

spokojne babetkoZaistite dieťaťu čo najpokojnejšie a najpríjemnejšie domáce prostredie.

Ak sama cítite, že ste silne nervózna, pokúste sa to odbúrať, pretože dieťa vaše zlé rozpoloženie vycíti.

Ako vášmu bábätku pomôcť s kolikou?

Skúste bábätku dať teplý obklad na bruško. Môžete ohriať plienku, alebo vankúšik z čerešňových kôstok. Masáž bruška v smere hodinových ručičiek okolo pupku môže dieťaťu tiež pomôcť s uvoľnením plynov.

Dieťa chovajte, noste v šatke, pohupujte v kočíku.

Vyskúšajte polohu, ktorá bude bábätku vyhovovať a uľaví mu. Môžete dieťa položiť na bruško, alebo oprieť chrbátikom o vaše brucho a kolienka pritiahnuť k telu. Hladenie po chrbte a ľahké pocapkávanie po zadočku môže tiež priniesť zlepšenie stavu.

Kedy má dieťa hlad?

Nie je dobré bábätko kŕmiť po hodine, väčšinou napolyká veľa vzduchu a je prejedené. Nie každý plač znamená hlad a tak sa snažte ,, hladný „plač rozoznať od plaču iného. Ak vám ale vaša matka radí, nechať dieťa minimálne 3 hodiny hladovať, tak na túto radu radšej hneď zabudnite!

Zázračné kvapôčky existujú, stačí len vybrať!

Ak už viete, že dieťa na koliky trpí, skúste sa do lekárne vydať pre kvapky. Je niekoľko druhov a možno ich vyskúšate viac, ak zistíte, ktoré vášmu dieťaťu sedia najlepšie.

Probiotické kvapky

Tieto kvapky obsahujú živé baktérie Lactobacillus reuteri Protectis, ktoré vytvára v tráviacom trakte „priateľské“ prostredie.

Deťom sa dáva iba 5 kvapiek denne a v tejto dávke je obsiahnuté 100 miliónov živých baktérií. Po štyroch týždňoch podávania týchto kvapiek došlo k výraznému zníženiu preplakaných okamihov až o 3 hodiny. Kvapky sú k dostaniu v lekárňach bez lekárskeho predpisu!

Skúste aj ďalšie kvapky!

Ďalšou možnosťou sú kvapky s obsahom simetikonu, ten uľahčuje odgrgnutie a vstrebávanie plynov v čreve. Na trhu je niekoľko prípravkov, väčšinou s rovnakým obsahom účinnej látky.

Ak veríte prírode, môžete tiež skúsiť kvapky prírodné, zložené len z feniklového, anízového a mätového oleja. Stačí túto zmes olejov zriediť vodou a môžete nadávkovať dieťaťu.

Vydržte!

Prvý rok v živote dieťaťa je nesmierne dôležitý a stojí za to. Možno, že niekedy prídu chvíle, kedy vaše dieťa bude plakať už druhú hodinu a vy budete mať všetkého po krk, ale vydržte!

Aj trápenie s bruškom prejde, z bábätka sa stane pol ročné dojča a vy si zrazu uvedomíte, že to zrazu všetko tak nejako utieklo. Tak si užívajte každý deň s vašim novorodencom, dávajte mu lásku a pocit bezpečia. Verte, že raz vám to určite vráti!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button