Ako liečiť

Ako liečiť astmu? Prevencia proti astme

ako liečiť astmuAstmou trpí v Slovenskej republike pomerne značná časť populácie, pričom počet postihnutých osôb neustále pribúda. Jedná sa o chronické ochorenie, kedy dochádza k zápalu prieduškovej sliznice. Sliznica opúcha a nasleduje zhoršené dýchanie. Ako liečiť astmu? Prevencia proti astme.

V článku sa dozviete:

  • Príčiny astmy
  • Odborná liečba astmy
  • Domáca liečba
  • Prevencia

Príčiny astmy

Astma je do značnej miery otázkou dedičných dispozícií. Spôsobuje ju však predovšetkým precitlivenosť na určité látky, ktoré zdravému človeku nevadia.

Klasicky je astmatický záchvat vyvolaný prostredím, kde je zvýšený výskyt peľu, prachových častíc, plesní či roztočov.

Odborná liečba astmy

Kortikoidné hormóny

sprejový davkovač astmaAk sa u vás prejavujú dýchacie ťažkosti, je potreba zájsť k lekárovi. Ak zistí, že za problémami stojí práve astma, nasadí vám potrebné lieky, ktoré toto ochorenie dokážu tlmiť. Jedná sa najmä o kortikoidné hormóny.

Tie sa aplikujú inhaláciou, ktorá je účinnou a tiež bezpečnú formou.

K liečbe, respektíve tlmeniu astmy sa používajú prístrojové inhalátory, prípadne sprejové dávkovače.

Lieky na astmu

Okrem toho lekári predpisujú aj preventívne lieky, ktoré postihnutý jedinec berie aj v čase, keď nemá žiadne ťažkosti. Pôsobia ako ochrana dýchacích ciest.

Je nutné povedať, že astma sa nedá úplne vyliečiť, iba sa dajú minimalizovať jej prejavy. Alergické reakcie potom nie sú tak nebezpečné a človeku choroba nebráni v bežných činnostiach

Fyzioterapia

Jedným zo spôsobov liečby je tiež fyzioterapia, vďaka ktorej sa najmä astmatici „začiatočníci“ učia, ako správne dýchať.

Liečebné pobyty na astmu

K liečbe astmy je vhodné častejšie vyrážať do prímorských oblastí, rovnako tak na dýchacie cesty pôsobí pozitívne aj pobyt v jaskynných či vyšších nadmorských výškach.

V neposlednom rade tu existujú špecializované kúpeľné centrá, ktoré sú priamo zamerané na problémy s dýchacím ústrojenstvom, teda aj na liečbu astmy.

Domáca liečba

cesnakAk vás prepadne astmatický záchvat, dá sa minimalizovať napríklad tým, že si na šiju pustíte prúd ľadovej vody, a to asi na dobu jednej minúty.

Ako výborný „liek“ na astmu pôsobí cesnak, ktorý sa napokon na tieto účely využíva už odnepamäti. Stačí vziať strúčik cesnaku, zaliať ho pohárom horúcej vody, poriadne rozmixovať a vypiť.

Látky, ktoré sú v cesnaku obsiahnuté, prispievajú k zníženiu tvorby hlienov v dýchacích cestách. Človeku sa tak lepšie dýcha.

Prevencia pred astmou

Nefajčiť

Ak trpíte dýchacími ťažkosťami akéhokoľvek druhu, je samozrejme nutné sa zbaviť zlozvyku fajčenia.

Cigarety obsahujú neskutočne veľké množstvo látok, ktoré majú negatívne účinky (nielen) na dýchacie ústrojenstvo človeka.

Správna klíma v domácnosti

zvlhčovač vzduchu
Zvlhčovače vzduchu

Doma si vytvorte klímu v správnej teplote a vlhkosti. Tým predídete dýchacím ťažkostiam. V miestnostiach by mala byť teplota ideálne okolo 20 stupňov Celzia a vlhkosť zhruba 50%.

Starostlivosť o ovzdušie by astmatici nemali zanedbávať. Je vhodné si zaobstarať zvlhčovače, prípadne odvlhčovače vzduchu.

Okrem toho že zvlhčovač vzduchu vám zaistí zdravé a optimálne vlhké prostredie. Zamedzí vzniku suchého vzduchu, ktorý býva častou príčinnú zdravotných ťažkostí, ako je napríklad okrem astmy aj strata imunity, vysušená pokožka, pálenie očí a a mnoho ďalších, tak je aj skvelým dekoračným prvkom, ktorý oživí detskú izbu, spálňu alebo aj kanceláriu.

Čisté prostredie

Žiadnemu astmatikov k ničomu nepomôže, ak bude mať doma prašné prostredie.

Dbajte tak na pravidelné a starostlivé upratovanie, aby sa u vás doma nevyskytovalo príliš veľké množstvo prachu, peľu a nedošlo tu k množeniu roztočov a plesní.

Dychové cvičenia

Pravidelné dychové cvičenia prevádzkujte každý deň, a to aj niekoľkokrát.

Príkladom je cvik, kedy sa postavíte, dlane rúk položíte na ramená a lakte dáte k sebe. Počas nádychu budete lakte odďaľovať a pri výdychu naopak približovať k sebe.

Nosenie vhodného oblečenia

ako odstraniť mastné škvrny z oblečeniaAstmatici by sa mali vyhýbať oblečeniu, ktoré je vyrobené zo syntetických materiálov, v ktorých vzniká statická elektrina.

Tá totiž priťahuje prachové častice.

Zdravá strava

U ľudí, ktorí sú citliví na alergie, je odporúčané obmedziť potraviny, ktoré môžu obsahovať alergény. Jedná sa napríklad o mliečne výrobky, vajcia či ryby.

Pobyt na čerstvom vzduchu

Ideálne je, ak môžete bývať v zdravom prostredí niekde na vidieku. Ak nie, je potrebné častejšie vetrať a prečisťovať vzduch v domácnosti, a súčasne vyrážať do prírody, do hôr či k moru.

Nepestujte kvitnúce rastliny

Ak trpíte astmou, je lepšie sa vyhnúť pestovaniu rastlín, ktoré kvitnú. Môžu totiž spôsobiť alergické reakcie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button