Práca a vzdelanieNávody

Ako hľadať prácu?

Ako hľadať prácuDokončili ste školu a hľadali ste prvú prácu? Dostali ste v práci výpoveď? Hľadať prácu nie je v dnešnej dobe jednoduchou záležitosťou. Pracovných miest je málo. Nasledujúce riadky sú návod, ktorý vám pomôže s hľadaním novej práce.

 

Pred tým ako začnete hľadať prácu si ujasnite čo chcete robiť

Spresnite, akú chcete hľadať prácu. Nevyzerá to dobre, ak váhate v rozhovore, či chcete robiť učiteľa alebo pokladníka.

To platí najmä v prípade absolventov škôl. Skôr si vyberte dve, tri varianty, ktoré súvisia s tým, čo by vás bavilo.

Rozhoďte „siete“

hľadanie práce svojpomocneNajlepšie zdroje na hľadanie nového zamestnania sú okrem internetu a tlače aj osobné kontakty.

Opýtajte sa svojich priateľov, bývalých kolegov.

Z internetových stránok sú populárne portály s ponukami práce zo Slovenska aj zahraničia.

Odoslať životopisy

V žiadnom prípade neposielajte hromadnú poštu rôznym firmám, je to veľmi nespoľahlivé. Pošlite životopis s priloženým listom k jednotlivým ponukám, aby ste popísali, prečo máte záujem o spoločnosť a ponuku práce. Urobte si poznámky, kde a kedy ste rezignovali na životopis.

Prípadne vytlačte jednotlivé ponuky a napíšte poznámku, kde ste reagovali na inzerát. Budete mať prehľad o tom, ktoré spoločnosti ste už ohlásil, a tiež keď vám niekto zavolá z firmy, budete mať prehľad o tom, čo sa ponúka.

Nie je vhodné posielať životopis dvakrát za tú istú ponuku len preto, že sa objavil po mesiaci na internete.

Pri hľadaní práce buďte aktívni

Poslali ste životopis a dokonca ani nepotvrdili, že bol váš mail prijatý? Ak nedostanete odpoveď do 1-2 týždňov, zavolajte priamo osobe, ktorá je uvedená ako kontakt pre nábor zamestnancov pre dané miesto. Opýtajte sa, či bol váš životopis prijatý a ako to vyzerá s výberovým procesom.

Pracovný pohovor

úspešný pohovor pri hľadaní práce

Ak máte pohovor u danej firmy, zistite si o nej čo najviac. Informácie vám poslúžia nielen k tomu, že budete pôsobiť dojmom motivovaného človeka pre danú prácu, ale zároveň budete vedieť, na čo sa chcete spýtať (napr. u firmy na okraji mesta môže byť na mieste otázka, či k firme dochádza firemný autobus).

Najlepším zdrojom informácií o spoločnosti je jej vlastná webová stránka, ešte lepšie osoba, ktorá pracuje alebo pracovala vo firme.

Rovnako je vhodné vybrať správne oblečenie pre pohovor. Pokiaľ budete hľadať prácu na zapájanie káblov možno oblek nebude vhodný, naopak. Ak ale budete mať pohovory u riaditeľov bánk, nie je dobré ísť na rozhovor v džínsoch a tričku. Prečítajte si článok ako sa obliecť na pohovor.

Pri hľadaní práce sa nevzdávajte

Už ste absolvovali desiatky pohovorov a odmietli vás všade? Berte každý pohovor ako príležitosť naučiť sa niečo nové. Požiadajte o spätnú väzbu o tom, prečo ste nedostali ponuku práce.

Na odpoveď: „Mali sme vhodnejšieho kandidáta“ si pripravte ďalšiu otázku: „V čom bol kandidát vhodnejší?“ A potom ak znova počujete: „Jeho angličtina bola na lepšej úrovni“, je čas zamyslieť sa nad rýchlokurzom jazyka alebo zmeniť hľadanú prácu na miesto bez jazykovej požiadavky.

Tipy ako si hľadať prácu

Pripravte sa na to, že hľadať prácu je niekedy beh na dlhú trať. Zvyčajne to trvá 1-3 mesiace, v súčasnosti, keď je kríza ešte aj dlhšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button