Zvieratá

Ako chovať akvarijné rybičky?

ako chovať akvaríjne rybičkyChcete zvieratko, ktoré je tiché a nerobí neporiadok? Potom sú rybičky tou správnou voľbou. Pohľad na život v akváriu je navyše veľmi upokojujúci. Ale nemyslite si že to je úplne bezpracné, aj rybičky potrebujú vašu starostlivosť. Poďte sa pozrieť na to, ako sa o akvarijné rybičky starať. Ako chovať akvarijné rybičky?

Zariaďujeme akvárium

Pretože sú rybičky vodnými tvormi, potrebujú pre svoj život akvárium, ktoré si musíte zariadiť s dostatočným predstihom, ako kúpite rybičky.

Vyberáme akvárium

Veľkosť akvária sa odvíja od počtu rybiek, ktoré v ňom chcete chovať. Minimálny obsah pre mali kŕdeľ rybiek je 40-100 litrov.

Akvárium by malo mať najlepšie obdĺžnikový tvar. Úplne nevhodné sú akvária v tvare gule alebo tie so skosenými stenami.

Ak chcete vedieť o zakladaní akvária viac tak si prečítajte tento článok: Ako založiť akvárium? Postup krok za krokom

Substrát na dno akvária

Na dno akvária patrí tzv. substrát. Môže to byť piesok, štrk alebo drobné kamienky. Je treba zvoliť tak, aby rybky malé kamienky nemohli prehltnúť.

Pred vložením do akvária treba substrát prepláchnuť vo vode.

Rastliny a dekorácie do akvária

správny tvar akváriaAkvárium vysaďte rastlinami a umiestnite dekorácie – kameň alebo koreň. Nielenže bude akvárium lepšie vyzerať, ale rybkám budú slúžiť tieto doplnky ako úkryt.

Vyvarujte sa ostrým predmetom, o ktoré by si mohli rybky potrhať plutvy.

Okysličovanie a filter

Do akvária patrí aj okysličovanie a filter, ktoré vodu čistia a okysličujú. Na výber máte z množstva druhov filtrov a záleží tiež na veľkosti akvária, ktoré si vyberiete.

Svetlo do akvária

Nezabudnite tiež na svetlo. Rybám je potrebné cez deň svietiť aspoň 12 hodín. Výhodnejšie sú svetlá s časovačom, takže sa o svetlo nemusíte starať.

Chémia na úpravu vody

V drobnochove si kúpte tiež chémiu na úpravu vody a papieriky k jej testovaniu. Testuje sa hodnota pH, ktorá by mala byť 6,5 – 8,25, a vo vode by nemali byť dusičnany ani amoniak.

Chémiu do akvária používajte vždy podľa návodu.

Napúšťanie akvária

Pred tým než kúpite a vypustíte rybky, je potrebné nechať akvárium tzv. zabehnúť. Osadené a prichystané akvárium napustite, upravte vodu a nechajte ho 1-2 týždne prázdne.

Potom znovu otestujte vodu, prípadne ju upravte a môžete nakúpiť rybičky.

Výber akvaríjných rybičiek

Do akvária vždy vyberajte rybky podobných druhov. Väčšina rybičiek žije v kŕdľoch, preto by ich malo v akváriu byť aspoň 6-10.

Ak prikupujete nové ryby, nechajte ich asi 2 týždne oddelené od ostatných, aby ich nenakazili prípadnými chorobami.

Druhy akváriových rybičiek pre začiatočníkov

väčšie akvaríjne rybičkyPre začiatočníkov sa hodia tieto nenáročné druhy akváriových rybiek: tetra neónová, neónka červená, živorodka dúhová (pávie očko), mečovka mexická, parmička nádherná, tetra čierna, pancierovec škvrnitý, pancierniček škvrnitý.

Veľmi obľúbené sú napríklad neónky. Tým vyhovuje husto osadené akvárium, zároveň ale potrebujú dostatok priestoru. Ide o všežravú rybku, ktorá žije v kŕdľoch. Vyhovuje jej suché krmivo dopĺňané o živú potravu.

Kŕmenie pre akvarijné rybičky

Rybičky sa kŕmia 1-3x denne vždy v rovnakom čase. Na kŕmenie sa používa krmivo vo forme vločiek alebo granúl a je vhodné ho občas oživiť napr. niteľnicami alebo mrazenými larvami komárov.

Ak používate kŕmenie, ktoré pláva na hladine, najprv ho namočte vo vode, aby klesalo ku dnu a ryby spolu s ním nežrali vzduch, ktorý im nemusí robiť dobre.

Rybičky v akváriu neprekrmujte

Nie je ani tak dôležité ako často ryby kŕmite, ale zásadné je ich neprekrmovať. Dávajte rybám len toľko kŕmenia, koľko spotrebujú za 5 minút.

Ak rybky kŕmenie vypľúvajú, sú prekŕmené. Zvyšky kŕmenia vylovte a zlikvidujte.

Údržba akvária

Aj keď máte v akváriu filter na čistenie vody, je treba aspoň 1x týždenne meniť vodu.

Voda v akváriu sa nemení naraz, ale vždy iba 10-25% vody. Najprv vodu odčerpajte hadičkou a potom napustite novú. Nezabudnite skontrolovať pH a obsah dusičnanov a amoniaku.

Ak nemáte v akváriu filter, vymieňajte vodu 2x týždenne.

Čistenie akvária

Raz za 14 dní tiež vyčistite celé akvárium. Pri čistení nie je nutné loviť rybky von, ale pomocou odsávačky vyčistite substrát od exkrementov a zvyškov kŕmenia. Viac podrobností o čistení akvária sa dočítate v článku: Ako vyčistiť akvárium?

Ak sa budete o rybičky dobre starať, budú vám robiť len a len radosť.

Podobné články

1 komentár

  1. Zdravím,
    mám pár postřehů. Svítit „alespoň 12 hodin“ to si koledujete o řasy. Není problém svítit hodin 10. V začátcích klidně 8 hodin. Ale rozhodně ne déle než 12. Delší osvit stejně rostliny nevyužijí. Řasy ale ano. Rybám kratší svícení nijak nevadí.

    Chemii na úpravu vody v drtivé většině případů nepoužívejte. Rozhodně ne při výměnách vody a rozhodně ne pravidelně. Chlóru je ve vodovodní vodě kolem 0,2 mg/l, což ryby v žádném případě neohrozí. To co vidíte unikat z vody po napuštění jsou z drtivé většiny běžné složky vzduchu. Pokud potřebujete snížit pH, tvrdost, tak používejte rašelinové výluhy nebo reverzní osmózu.

    Záběh akvária by měl trvat měsíc. Nejvíce škodlivin je v akvárku třetí týden po založení. Pokud dodržíte záběh bez ryb nebudete muset utrácet za testy a ani regulátory. 🙂

    Krunýřovec skvrnitý se v akváriích nechová a není dostupný, protože se prokřížil s jinými druhy. Hejno není 6 – 10 kusů. Pokud nemáte prostor pro hejno alespoň 20 ks. tak zvažte jestli takovou rybu chovat, protože bez hejna se nikdy nebude chovat přirozeně.

    Před občasným krmením čímkoli chci varovat. Pokud budete dávat rybám živé třeba jen jednou za dva měsíce, tak jim moc nepřilepšíte, spíš jim způsobíte zažívací problémy. Proto krmte pestře a pravidelně jak živým/mraženým tak vločkovým, či zeleninou. Ryba když polkne vzduch tak se nic nestane. Ryby jsou od přírody uzpůsobeny k lapání hmyzu, který padne na hladinu. Plovoucí krmivo ničemu nevadí. 🙂

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button