Ako si vybraťDeti

6 Najdôležitejších rád, ako vybrať detský bicykel

ako vybrať detský bicykelKaždé malé dieťa by sa malo naučiť jazdiť na bicykli. Raz príde ten pravý čas presedlať z odrážadla alebo trojkolky na bicykel. V obchodoch nájdete veľa modelov detských bicyklov vybrať však ten správny nemusí byť úplne jednoduché. Poďte sa pozrieť teda na to, ako si vybrať detský bicykel. 6 Najdôležitejších rád, ako vybrať detský bicykel.

1. Zvoľte správnu veľkosť

Pri výbere je najdôležitejšie zvoliť správnu veľkosť bicykla. Rozhodne nekupujte bicykel väčší s tým, že dieťa dorastie.

Bicykel nevhodnej veľkosti sa bude dieťaťu zle ovládať nebude mať správne sedenie. Riadidlá sú príliš vysoké a dieťa sa neprirodzene naťahuje a vykrúca. Najlepšie je, keď si dieťa môže samo bicykel vyskúšať.

Veľkosť detských bicyklov

Veľkosť detských bicyklov sa značí podľa rozmerov kolies v palcoch sú to  12″, 16″, 18″, 20″, 22″ 24″. Pre správny výber je rozhodujúca výška dieťaťa a dĺžka jeho nôh – vzdialenosť od rozkroku k zemi.

Jednotlivé veľkosti sa od seba líšia svojimi vlastnosťami.

pomocné kolieska na detskom bicykli12″ je určená pre deti vysoké 90-110 cm so vzdialenosťou rozkroku k zemi do 45 cm – zodpovedá 2-3 ročným dieťom. Tieto bicykle majú jeden pevný prevod a protismernú šliapaciu  brzdu. V niektorých prípadoch môžu mať aj prednú čeľusťovú V–brzdu. Pomocné kolieska bývajú v základnej výbave bicykla.

16″ je určená pre deti vysoké 110-120 cm so vzdialenosťou rozkroku od zeme  50 cm – zodpovedá 3-6 ročnýmdeťom.

18″ a 22″ sa veľmi nevyrába – slúži ako prechod pre deti, ktoré sú veľmi vysoké ale ešte nemajú  schopnosti, aby mali väčší bicykel.

20″ je určená pre deti 115-130 cm vysoké s rozkrokom 60 cm nad zemou – zodpovedá 5-8 rokom dieťaťa. Tieto bicykle majú už voľnobeh a môžu byť vybavené prehadzovačkou, ktorá sa väčšinou ovláda otočnou rukoväťou riadidiel. Brzdí sa dvoma pákovými brzdami, na ktoré si deti rýchlo zvyknú (nemôžu vďaka voľnobehu brzdiť šliapnutím dozadu).

24″ je určená pre deti vysoké  130-150 cm so vzdialenosťou rozkroku od zeme 65 cm – zodpovedá 9-12 rokom. Ide v podstate o zmenšeninu bicykla pre dospelých. Môže mať napríklad odpruženú vidlicu, atď.

2. Zvážte schopnosti dieťaťa

Pri výbere bicykla tiež zvážte schopnosti dieťaťa. Ak ešte úplne nezvláda techniku ​​jazdy, malo by bezpečne dosiahnuť nohami na zem.

Pre úplne najmenšie deti sú nevyhnutnosťou pomocné kolieska, ktoré sa dajú dvíhať poľa potreby hore a dole alebo úplne odmontovať. Deti sa učia rýchlo a pokiaľ majú natrénovanú rovnováhu z odrážadla, naučia sa jazdiť bez pomocných koliesok veľmi rýchlo.

3. Bezpečnostné prvky na detskom bicykli

Všímajte si bezpečnostných prvkov na bicykli.

Gripy na riadidlách by mali byť mäkké a na koncoch rozšírené. Aby chránili ruku dieťaťa pri páde a zamedzili, aby sa ruka dieťaťu z riadidiel zošmykla.

Bicykle veľkosti 12″ musia maž vždy zakrytú celú reťaz, ale aj bicykel veľkosti 16″ by mal mať kryt reťaze.

Pozrite sa tiež na dĺžku kľuky pri pedáloch, aby nebola príliš dlhá. S príliš dlhými kľukami by hrozilo, že bude dieťa nohou narážať pri jazde do predného kolesa alebo že dôjde v zatáčke či v teréne ku kontaktu pedálu so zemou.

4. Venujte pozornosť brzdám

brzdy na detskom bicykliVyberajte taký bicykel, ktorý má možnosť nastavenia bŕzd. Mali by ste mať možnosť posunúť brzdové páky na riadidlách tak, aby na ne dieťa dobre dosiahlo a mohlo ich dobre ovládať.

Brzdy by mali pracovať plynule, rozhodne by sa nemali  “zasekávať“. Práve z tohto dôvodu nekupujte bicykel s platovými ráfikmi, ale vyberajte detský bicykel s hliníkovými rafikmi.

Dieťa by si tiež malo vyskúšať, či má dosť sily, aby brzdové páky stlačilo.

Tip: Pri výbere bicykla pozerajte aj detské bicykle na internete, pretože cez internet ich môžete kúpiť zvyčajne za oveľa výhodnejšie ceny a v prípade, že by z nejakého dôvodu bicykel vášmu dieťaťu nesedel tak ho jednoducho vrátite a vaše peniaze dostanete späť.

5. Farba detského bicykla a ostatné doplnky

Keď máte vybratý typ bicykla, vyberte tiež farbu a ostatné doplnky (zvonček alebo rôzne odrazky). Vyberte bicykel s kvalitným a pohodlným sedlom.

6. Prilba a rukavice

K bicyklu taktiež patrí cyklistická prilba a rukavice. Prilba musí dieťaťu dobre sedieť, aby správne plnila svoju funkciu.

Bicykel  vyberajte najlepšie v špecializovanom obchode alebo v špecializovanom internetovom obchode. Určite nie je dobré kupovať ho v obyčajnom supermarkete, kde môžete naraziť na nevhodné a nekvalitné modely.

Tak prajeme nech sa vášmu dieťaťu bicykel páči a dobre sa mu na ňom jazdí.

Podobné články

3 Comments

  1. Detske bicykle by mali bat predovsetkym bezpecne s kvalitnych materialov a lahke. Pre deti kupujeme iba kola Early Rider, sú to extremna lahucke bicykle, ktore maju kvalitne komponenty

  2. Milé mamičky, rovnaký problém ako vy som aj ja riešila pred niekoľkými týždňami. Svojmu chlapčekovi som chcela kúpiť prvý bicykel a kedže môj manžel ako vždy nemal čas, tak som sa rozhodla nájsť info k bicyklom na webe. Musím zvlásť vyzdvihnúť túto stránku a stránku (link odstránený) , pretože obe mi poskytli relevantné informácie o bicykloch a samotnej kúpe cez web portál. Som nadmieru spokojná. Odporúčam *****

  3. najlepšie je vziat dieta so sebou, aby si bicykel mohlo vyskušat samo.AKo sa mu ovlada, ako sa na nom citi. Niektore deti potrebuju oporu bočnych koliesok, potrebna je aj nastavitelna sedačka. Niektore detske bicykle to maju v zakladnej vybave. Moje deti malu odražadlo a bicykel Early rider a poriadne si to na nom uživali

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button