Ako liečiť

10 tipov, ako sa zbaviť migrény a ako jej predísť?

ako sa zbaviť migrényMigréna je ochorenie, ktoré sa vyskytuje vo väčšej miere u žien, stretáva sa s ňou až pätina ženskej populácie, zatiaľ čo u mužov len zhruba každý pätnásty jedinec. Migréna má niekoľko charakteristických rysov, z ktorých najvýznamnejším je bolesť hlavy. 10 tipov, ako sa zbaviť migrény a ako jej predísť?

Príznaky migrény

Ak trpíte migrénou, spoznáte to predovšetkým podľa toho, že vás začne bolieť hlava. Samozrejme nie celá, spravidla len na jednej polovici. Doba trvania tohto ochorenia je závislá na jeho intenzite.

V menej závažných prípadoch do niekoľkých hodín ustúpi, zvyčajne dvoch až troch. Sú ale aj také stavy, kedy silná bolesť hlavy pretrváva pokojne aj dva až tri dni.

Bolesť sa týka najmä oblasti v okolí očí. Sprievodným javom pri akútnych migrénach môžu byť pocity nevoľnosti a zvracanie.

Ako vzniká migréna?

Migrénu vyvoláva niekoľko faktorov. Medzi najvýznamnejšie patrí hlavne celková únava organizmu podobne ako dlhodobejšie vystavenie stresu.

pohár na servirovanie alkoholuVplyv na vznik migrény však mávajú tiež vplyvy z okolia. Väčšia pravdepodobnosť bolestí hlavy je vtedy, ak sa ocitnete v hlučnom prostredí, vyvolať ju však môže aj náhla zmena klimatických podmienok.

V neposlednom rade hrajú úlohu aj konzumácia alkoholických nápojov a všeobecne zlá životospráva, prípadne aj nadmerné užívanie liekov.

Ak je človek vystavený niektorému z vyššie uvedených spúšťacích faktorov, mozog je horšie prekrvovaný. Samotná bolesť hlavy je spôsobená tým, že dochádza k rozšíreniu ciev.

Vek pri vzniku migrény nehrá žiadnu rolu. Na toto ochorenie môžu byť náchylné malé deti, dospelí a aj seniori. Je však pravdou, že najrizikovejšou skupinou sú ľudia v produktívnom veku.

Liečba migrény

Na odstránenie migrény je najprv dobré vedieť, čo ju vyvolalo. Ak to zistíte, potom je samozrejme logické zabrániť ďalšiemu pôsobeniu tohto faktora.

Všeobecne existuje niekoľko odporúčaní, ktoré pomáhajú zoslabiť príznaky migrény.

1. Dostatok spánku

kvalitný spánokPríznaky migrény sa môžu objaviť vo chvíli, keď nie ste dostatočne vyspatí, prípadne bol spánok nekvalitný.

Preto sa zamerajte na pravidelný spánkový režim. Snažte sa vstávať aj zaspávať každý deň v rovnakom čase.

2. Žiadny stres

syndróm vyhoreniaJedným z hlavných spúšťacích faktorov je stres.

Ak je to možné, snažte sa vyvarovať situáciám, ktoré ho vo vás vyvolávajú.

3. Dostatočný odpočinok

Ak si doprajete dostatok odpočinku, znížite riziko vzniku migrény. Telu doprajte regeneráciu najmä po zvýšenej fyzickej námahe, napríklad po športových aktivitách.

4. Obklad na čelo

Proti migréne pôsobí, ak si na čelo dáte studený obklad. Na niekoho ale môže účinkovať skôr teplý obklad.

5. Masírovanie spánkov

Pri bolestiach hlavy si jemnými krúživými pohybmi masírujte spánkovú oblasť.

6. Čerstvý vzduch

rýchla chôdzaPri migréne doma vetrajte, prípadne si doprajte krátku prechádzku. Čerstvý vzduch telu jedine prospeje.

7. Žiadne sladkosti

Migrénu vyvoláva tiež zvýšené množstvo cukrov v tele. Preto sa vyhnite nadmernej konzumácii sladkostí.

8. Vitamíny

Doprajte telu dostatok vitamínov, či už vo forme ovocia a zeleniny, alebo pokojne aj vo forme doplnkov výživy a tabliet. Proti migréne je hlavne vhodné zvýšiť príjem vitamínov B – B6, B12 a B2.

9. Obmedzenie liekov

Vyvarujte sa nadmernému a zbytočnému užívaniu voľne dostupných liekov, na ktoré nie sú potrebné lekárske predpisy. Ich nadužívanie môže telu skôr uškodiť, než mu nejako pomôcť.

10. Nenasýtené kyseliny

Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny nájdete napríklad v rybom mäse, preto ho neváhajte zaradiť do svojho jedálnička. Odborníci odporúčajú konzumáciu rýb aspoň dvakrát týždenne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button